Jak skutecznie rozplanować oświetlenie zewnętrzne?

Jak skutecznie rozplanować oświetlenie zewnętrzne?

Prawidłowe projektowanie oświetlenia fasad i przestrzeni zewnętrznych odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu społecznym, w estetyce budowli, a także pozwala na bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy budynkami czy na parkingach. Przy projektowaniu oświetlenia fasad budynków lub parkingów możemy spotkać problemy związane ze światłem intruzyjnym, rozświetleniem nieboskłonu oraz olśnieniem.

Światło intruzyjne, nazywane też niepożądanym, to światło które oświetla budynki i miejsca, które nie były uwzględnione w projekcie. Przykładem intruzyjnego oświetlenia będzie oświetlenie przejścia dla pieszych, które dodatkowo oświetla prywatną posesję lub okno mieszkania.

Rozświetlenie nieboskłonu, zwane również poświatą, jest wynikiem rozproszenia światła w atmosferze. Efekt taki otrzymujemy poprzez nieprawidłowy dobór opraw oświetleniowych, ich złe ukierunkowanie lub odbicia światła od powierzchni fasad budynków lub dróg.

Olśnienie jest najbardziej niepożądanym oraz dokuczliwym zjawiskiem, które dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Nieosłonięte źródła światła o dużej światłości są główną przyczyną olśnienia. Gdy oko obserwatora zostało zaadaptowane do poziomu luminancji w danym otoczeniu, to źródła światła o zdecydowanie większej intensywności np. reklamy świetlne, spowodują niepożądany efekt olśnienia. Zjawisko to może doprowadzić do niewydolności wzrokowej obserwatora, a w skrajnych wypadkach do chwilowego oślepienia.

Musimy również pamiętać, że przy projektowaniu oświetlenia na parkingu czy terenie przemysłowym powinny zostać spełnione wymagania zgodnie z normą PN-EN 12464-2.

Wyżej opisane zjawiska mają również znaczenie w projektowaniu iluminacji budynków, podczas tworzenia efektu dekoracyjnego.

Kluczowym czynnikiem, który warto brać pod uwagę jest oszczędność energii elektrycznej. Zastosowanie źródeł LED line® oraz automatyki do uruchamiania oświetlenia tylko w ściśle określonych warunkach zapewni nam odpowiednie oszczędności.

Przy doborze światła do oświetlania fasad budynków należy również uwzględnić ich odporność na warunki atmosferyczne, kąt wiązki światła, ale także temperaturę barwową CCT(K) lub odpowiedni kolor. Budynki możemy oświetlać od dołu, od góry, jak i od frontu fasady. Poprzez kombinację tych sposobów możemy uzyskać bardzo efektowne podkreślenie architektury danego obiektu.

Na wizualizacji 1  przedstawiliśmy dwa sposoby oświetlenia fasady naświetlaczami LED line® PHOTON 30W.

Wizualizacja 1

Po lewej stronie oświetlenie od dołu dwoma źródłami, natomiast po prawej jeden naświetlacz ustawiony w odległości 90 cm od ściany oraz skierowany pod odpowiednim kątem na fasadę budynku. Jak widzimy otrzymaliśmy dwa całkiem inne wizualnie efekty końcowe.

Przy zastosowaniu jednego naświetlacza oszczędzamy energię elektryczną, nie oświetlamy nieboskłonu, ale na pewno uzyskaliśmy zjawisko intruzyjne. Natomiast w przykładzie z lewej strony uzyskaliśmy znacznie ciekawszy efekt wizualny, lecz koszty energii większe oraz nieboskłon mocno oświetlony, natomiast oświetlenie intruzyjne zminimalizowane maksymalnie.

Który sposób wybrać?

W przypadku przedstawianym na powyższej wizualizacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie układu naświetlaczy pokazanych po lewej stronie, jednak zaleca się wymianę mocy na naświetlacze LED line® PHOTON 10W.

Dzięki temu zaoszczędzimy energię elektryczną oraz przy zmniejszeniu mocy światła pozbędziemy się tak mocnego rozświetlenia nieboskłonu, natomiast efekt wizualny będzie zdecydowanie lepszy.

Musimy pamiętać jednak o własnych upodobaniach i tak zaprojektować iluminację fasady, żeby zminimalizować niepożądane efekty świetlne, ale również uzyskać efekt wizualny zgodny z naszym gustem.

Na wizualizacji 2 przedstawiliśmy przykład oświetlenia zarówno fasady jaki części terenu. Na przykładzie zamontowany został naświetlacz LED line® PHOTON 30W, którego umiejscowienie i kąt nachylenia zapewnia zarówno światło na fasadzie budynku jak i na terenie przylegającym.

Wizualizacja 2

Jeżeli potrzebujemy oświetlić zarówno teren na naszej posesji, ale przy tym uzyskać efekt dekoracyjny, wybierzmy ten sposób oświetlenia.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie budynku z podbitki dachowej źródłami światła o małej mocy i wąskim rozsyle światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uzyskamy efekt, w którym światło jest wykorzystane w całości do oświetlenia fasady oraz dokładnie tam, gdzie sobie założyliśmy. Na przykładzie w wizualizacji 3, zastosowaliśmy źródła LED line® GU10 3W 36°, które należy zamontować w oprawkach LED line® Waterproof, dedykowanych do tego rodzaju źródeł oraz o podwyższonej wodoszczelności.

Wizualizacja 3

Jeżeli stwierdzimy, że oświetlenie fasady budynku niewystarczająco rozświetla teren przed posesją możemy zamontować dodatkowo naświetlacz na słupie. W tym przypadku należy starannie skierować strumień światła w odpowiednim kierunku.

Przy ustawianiu lampy należy pamiętać o zjawiskach niepożądanych, czyli o świetle intruzyjnym, olśnieniu oraz rozświetleniu nieboskłonu.

Dodatkowo, jeżeli część terenu, który chcemy oświetlić, nie jest przeznaczona do pracy, lecz tylko ma służyć podświetleniu ścieżki czy podjazdu należy zdecydowanie użyć lamp oświetleniowych o stosunkowo niewielkim strumieniu światła.

Na wizualizacji 4 zamontowany został naświetlacz LED line® PHOTON o mocy 30W na wysokości 5m. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać taki efekt jaki sobie zaplanowaliśmy.

Wizualizacja 4

Podsumowując informacje przedstawione w artykule, należy przy projektowaniu uwzględnić swoje własne upodobania wizualne, ale również potrzeby całego terenu. Stosując się do porad jesteśmy w stanie wykonać oświetlenie posesji o bardzo dobrych parametrach, zarówno świetlnych jak i estetycznych. Pamiętać należy, że nie zawsze lampy o bardzo dużych mocach spełnią nasze oczekiwania. Często zastosowanie naświetlaczy do 30W będzie wystarczające, a dokładając do tego czujnik zmierzchu i ruchu będziemy w pełni usatysfakcjonowani efektami.

Wizualizacja 5

Na wizualizacji 5 przedstawiony został rozkład światła z w/w lampami.


Norbert Chrzanowski

Kierownik działu technicznego LEDline®

Sprawdź podobne publikacje o tematyce “Oświetlenie”:

Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły