Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie hotelowe?

Oświetlenie hotelowe to prawdziwa sztuka. Hotele są miejscami, tworzonymi z myślą o zapewnieniu podróżującym maksymalnego komfortu. Światło jest elementem tworzącym atmosferę takich obiektów — sposób, w jaki jest dobrane, wpływa na samopoczucie gości. Intensywność, barwa światła oraz jego oprawy budują charakter wnętrz i pomagają nawigować ruchem w hotelu.

Jak oświetlić elewację hotelu i otaczające go tereny zielone?

Ze względu na wyjątkowe przeznaczenie obiektów hotelowych, projektowanie oświetlenia rozpoczyna się już na etapie elewacji. Żeby nadać budynkowi indywidualny charakter, można na przykład zastosować podświetlenie od dołu za pomocą kinkietów lub oświetlenia elewacyjnego. Nadaje to budowli nieco hollywoodzkiego charakteru. Jeżeli do hotelu prowadzi efektowny wjazd, warto go podkreślić, montując na przykład dekoracyjne latarnie. Również ogrody są polem do popisu dla projektantów, którzy mogą dać upust wyobraźni dzięki istnieniu efektownych naświetlaczy, lamp kul, czy poprowadzeniu w kluczowych miejscach taśm LED. Na zewnątrz sprawdzą się także latarenki i lampiony.

Warto pamiętać, że hotele są budowane w różnych stylach architektonicznych, dlatego oświetlenie do hotelu musi być spójne z resztą projektu. Minimalistyczna bryła będzie wymagała równie minimalistycznych efektów świetlnych. Styl pałacowy to z kolei zaproszenie do wprowadzenia elementów rustykalnych.

Ze względu na to, że hotel jest obiektem zużywającym dużo energii, kluczowe jest wydajność instalacji oświetleniowej. Dlatego diody LED lepiej się sprawdzą od tradycyjnych energochłonnych żarówek. Czujki ruchu pomogą manipulować oświetleniem — same je włączą i wyłączą w zależności od potrzeb.

Oświetlenie w korytarzach

Szczególnym miejscem w hotelu jest recepcja, z której goście prowadzeni są dalej. Korytarze mogą być oświetlone lampami wpuszczanymi w sufit lub podświetlone taśmami LED. Światło ma być w hotelu wskazówką jak dotrzeć do poszczególnych miejsc, więc strefy komunikacyjne powinny być intuicyjne. Dodatkowo w korytarzu konieczna jest instalacja lamp technicznych, które służą ewakuacji. W razie awarii lub pożaru goście i obsługa muszą mieć możliwość opuszczenia budynku i tutaj też przede wszystkim chodzi o to, aby wszystko było czytelne dla każdego, również osób z odległych grup kulturowych.

Aranżacja światła w pokojach

Kluczowa jest realizacja projektu oświetlenia w pokojach, ponieważ stanowią one centrum oferowanej przez hotel usługi. Pomimo że takie pomieszczenia projektowane są według pewnego ogólnego schematu, każdy obiekt charakteryzuje się indywidualną estetyką, więc lampy hotelowe będą do niej dostosowane. Ponieważ w pokojach przebywają podróżni, ważne, aby były to miejsca sprzyjające wyciszeniu, tworzące przyjazną atmosferę. Służy temu dobór koloru i natężenia światła, które co do zasady nie powinno być bardzo nasilone i najlepiej, aby miało ciepłą barwę.

W pokoju hotelowym przeważnie znajduje się kilka newralgicznych punktów, które powinny być dobrze oświetlone, tak aby gość miał pełen komfort korzystania z pomieszczeń. Oczywiście podstawą jest oświetlenie sufitowe, przeważnie osłonięte ładnym ozdobnym kloszem. Plafon lub żyrandol to dwie najpopularniejsze opcje, które mogą być wykorzystane do tego celu. To pierwsze światło, które się włącza po wejściu, wieczorem jednak goście będą raczej korzystać z lamp przy łóżku, które ułatwi im czytanie, czy porządkowanie rzeczy osobistych. W tym celu montuje się oświetlenie punktowe, lampki nocne lub modne zwisy.

Dodatkowo w pokoju może znajdować się stolik, na którym pojawi się dodatkowa lampka lub ewentualnie lampa podłogowa. Takie miejsca mogą służyć do pracy, więc natężenie światła powinno być bardziej intensywne, niż w przypadku lamp znajdujących się przy łóżku.

Łazienka hotelowa — jak uprzyjemnić gościom kąpiel?

Kolejnym pomieszczeniem, z którego korzystają goście hotelowi, jest łazienka. Podstawowym parametrem, który ma znaczenie przy projektowaniu oświetlenia w tym miejscu, jest jego odpowiednie uszczelnienie ze względu na obecność wilgoci. Tutaj również pojawi się na pewno oświetlenie sufitowe. Najlepszą oprawą dla niego będzie plafon. Kluczową rolę w łazience pełni lampa umieszczona nad lustrem. W tej roli najlepiej się sprawdzi podłużny kinkiet zrobiony z diod LED. Dodatkowo możliwy jest montaż kinkietu na wysięgniku z wbudowanym lusterkiem, które jest często używanym w hotelach gadżetem umożliwiającym robienie makijażu czy pomocnym przy czesaniu włosów.

Oświetlenie przestrzeni wspólnych

Hotele to miejsca, w których często znajdują się sale konferencyjne, które wykorzystuje się do celów biznesowych. Takie pomieszczenia powinny być możliwie jak najbardziej neutralne, aby nie wpływać negatywnie na koncentrację uczestników spotkania. Można tu wykorzystać lampy sufitowe wiszące lub plafony.

Ostatnim ważnym miejscem, w którym przebywają goście hotelowi, jest restauracja. Tutaj oprócz typowego oświetlenia całej sali należy zadbać o odpowiednie wyakcentowanie blatów, na których znajdują się posiłki. W restauracji najlepiej się sprawdzą inteligentnie rozmieszczone na sali lampy sufitowe. W bardziej ekskluzywnych miejscach mogą się pojawić lampki na poszczególnych stolikach.

Dlaczego LED?

Oświetlenie w hotelu składa się z całej gamy produktów, które trzeba starannie wybrać i dopasować do siebie tak, aby goście odebrali pobyt w nim, jako całościowe przyjemne doświadczenie, nie zdając sobie nawet sprawy, jak wiele elementów miało na to wpływ.

Najbardziej przyjazną technologią do aranżacji oświetlenia w hotelu jest LED. Diody elektroluminescencyjne są energooszczędne oraz pozwalają na bardzo elastyczne podejście do estetyki, co w przypadku projektowania takich obiektów jest kluczowe i decyduje o satysfakcji klientów. Ze względu na to, że hotelarstwo to zakres usług, które można określić, jako luksusowe, nie można sobie pozwolić na pominięcie żadnego szczegółu.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce “Oświetlenie”:


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły