Oświetlenie placówek medycznych — normy, wymagania i zasady projektowania

Oświetlenie placówek medycznych jest bardzo ważne z uwagi na rangę działania ochrony zdrowia. Lekarze i pielęgniarki muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do wykonywania swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy, od której często zależy życie i zdrowie pacjentów. Na poziom opieki medycznej składają się jednak nie tylko kompetencje samych pracowników ochrony zdrowia, ale również możliwość zapewnienia pacjentom ogólnego komfortu przebywania w placówkach medycznych. Od umiejętności wytworzenia odpowiedniej atmosfery zależy samopoczucie, a to z kolei ma wpływ na szybkość rekonwalescencji, a więc wręcz na koszt leczenia pojedynczego pacjenta.

Przeczytaj, w jaki sposób projektuje się instalacje oświetleniowe dla placówek ochrony zdrowia, aby mieć świadomość, jak bardzo specyficzna jest to dziedzina i jak wielką wagę przykłada się do pomagania ludziom w najtrudniejszych dla nich sytuacjach. W służbie zdrowia liczy się każdy szczegół. Wiedza z różnorodnych dziedzin sumuje się tutaj, aby pomóc jak największej ilości osób w pełnym powrocie do zdrowia. Oświetlenie nie jest tu wyjątkiem. Przykładamy najwyższą wagę do projektowania i produkcji lamp, które będą wsparciem dla wszystkich gałęzi medycyny.

Oświetlenie pomieszczeń medycznych — wymagania

W placówkach medycznych poszczególne pomieszczenia projektuje się przede wszystkim z uwzględnieniem ich przeznaczenia. Ze względu na to, że do zapewnienia opieki medycznej używa się bardzo zaawansowanych technologii, zestaw wytycznych dotyczących zarówno funkcjonowania oświetlenia w normalnych warunkach, jak i w okolicznościach awaryjnych, jest w tym przypadku bardzo rozbudowany i rygorystyczny.

Podstawowym kryterium, według którego dobiera się oświetlenie w budynkach związanych z ochroną zdrowia, jest jego natężenie. Lekarze i pielęgniarki podejmują wiele ważnych decyzji na podstawie obserwacji, dlatego absolutnie kluczowe jest to, żeby to, co widzą, nie było w żaden sposób zafałszowane i dostarczało im jak najwięcej informacji na temat kondycji zdrowotnej pacjenta.

Wzrok inaczej pracuje przy bardzo jaskrawym świetle, a inaczej przy stonowanym. Dlatego oświetlenie placówek medycznych jest bardzo specyficzne. W salach operacyjnych i miejscach przeznaczonych do przeprowadzania badań i diagnostyki powinno być najjaśniej. Standard w tym przypadku to 1000 lux. Natężenie oświetlenia w gabinetach lekarskich, w którym pracuje się bezpośrednio z pacjentem, jest o połowę niższe i wynosi 500 lux.

Szczególnie wrażliwymi miejscami są sale operacyjne, w których instalowane są specjalne lampy medyczne. Muszą one spełniać bardzo rygorystyczne wymogi prawne, dawać bardzo wyraźne światło, a także minimalizować powstawanie cienia, który ograniczałby pole widzenia lekarzy.

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego wymaga bardzo precyzyjnego podejścia. Światło musi tu mieć odpowiednie natężenie, ale równocześnie nie oślepiać pacjentów, więc producenci muszą zadbać o takie wyważenie parametrów, aby móc im ten komfort zapewnić.

W przestrzeniach wspólnych zaś przeznaczonych do odpoczynku, 200 lux w zupełności wystarcza. Pacjenci poddawani rekonwalescencji mają zupełnie inne potrzeby, niż lekarze, którzy muszą mieć zapewnioną pełną klarowność widzenia. Potrzebują po prostu przyjemnego światła, które nie będzie ich raziło w oczy i pozwoli im funkcjonować w oparciu o naturalny rytm dobowy. Natężenie oświetlenia w szpitalach jest więc różnorodne i zależy od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Drugą ważną cechą oświetlenia przeznaczonego do placówek medycznych jest możliwość wiernego oddania barw. W tak ważnym sektorze jak opieka zdrowotna, kluczowa jest możliwość dokładnej obserwacji naturalnie występujących kolorów, tak aby nie zaszła żadna pomyłka w diagnostyce. Dlatego też tak zwany współczynnik Ra opisujący barwę światła powinien być zoptymalizowany do najbardziej neutralnego koloru i oświetlenie gabinetu lekarskiego musi być do tego odpowiednio przystosowane.

Lampy LED w ochronie zdrowia

Placówki medyczne ze względu na obecność specjalistycznego sprzętu i jego intensywne użytkowanie zużywają więcej energii elektrycznej niż budynki o innym przeznaczeniu. Dlatego najlepszym wyborem jest tutaj odpowiednio zoptymalizowana instalacja złożona z lamp LED, które są dużo bardziej wydajne, niż tradycyjne żarówki. Przy dużym zużyciu energii oszczędności poczynione w ten sposób znacząco obniżają koszty funkcjonowania całego obiektu nawet o 50 do 80%, co jest ogromną zaletą, szczególnie zważywszy na to, że służba zdrowia finansowana jest z budżetu państwa i że pieniędzy na leczenie pacjentów jest zawsze za mało.

Wybór oświetlenia jest bezpośrednio związany z charakterem pomieszczenia, w którym mają zostać zainstalowane. W miejscach, które powinny być sterylnie czyste (jak na przykład oddziały intensywnej terapii, czy gabinety zabiegowe), stosuje się oświetlenie medyczne wyposażone w specjalne oprawy, które służą zapobieganiu gromadzenia się kurzu i namnażaniu drobnoustrojów. Dla osób z obniżoną odpornością, a takie przebywają w szpitalach, zanieczyszczenia mogą być nieproporcjonalnym zagrożeniem, w porównaniu do ludzi zdrowych bez problemu zwalczających większość infekcji, dlatego trzeba bardzo dbać o pełną sterylność pomieszczeń.

Medycyna rozwija się bardzo szybko, a razem z medycyną technologia, która wspomaga lekarzy i pielęgniarki w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy. W tak ważnej dziedzinie jak ochrona zdrowia nie można sobie pozwolić na przypadkowe wybory. Sprzęt wykorzystywany na oddziałach powinien być możliwie jak najbardziej nowoczesny i ta zasada dotyczy również oświetlenia.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce „Oświetlenie”:


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły