Na jakiej wysokości najlepiej montować włączniki światła?

Podczas budowy domu bardzo ważną kwestią jest odpowiedni montaż instalacji elektrycznej. W jej skład wchodzą takie elementy jak rozdzielnica, gniazdka elektryczne oraz włączniki. Wszystko to połączone jest z przewodami. Aby mieć pewność bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania, należy na samym początku rozplanować lokalizację oraz wysokość montażu zarówno gniazdek, jak i włączników. To zadanie niekiedy spędza sen z powiek wielu osobom, które zastanawiają się, jaka będzie poprawna wysokość włącznika światła.

Wysokość włącznika światła – czy ma znaczenie?

Wysokość włączników elektrycznych będzie rzutowała bardzo mocno na naszej wygodzie każdego dnia. W końcu z mieszkania oraz oświetlenia korzysta się codziennie, więc wybierane rozwiązane powinno być jak najbardziej funkcjonalne. O ile montaż włączników w kuchni czy łazience wydaje się kwestią w miarę oczywistą, o tyle odpowiednie ulokowanie włączników w sypialni może już stanowić wyzwanie. Zastanów się więc, czy w domu są dzieci, osoby wysokie, niepełnosprawne – decyzja o wysokości włączników powinna być podjęta z uwzględnieniem potrzeb ich wszystkich. Każdy domownik powinien być w stanie bezproblemowo obsłużyć wszystkie zamontowane włączniki.

Wysokość włącznika światła – norma, jaka obowiązuje

Standardowym rozwiązaniem stosowanym w każdym domu, jest montaż włączników światła przy drzwiach wejściowych do pokoju. Najczęściej intuicyjnie sięgamy ściany po stronie klamki, dlatego niewątpliwie to najwygodniejsza lokalizacja i najprostsza do zapamiętania. Dlatego jeśli stawiasz na komfort i bezpieczeństwo, to najlepszy pomysł. Schody zaczynają się jednak w przypadku wysokości. Tutaj jest nieco większa filozofia, której trzeba przestrzegać.

  • Włączniki elektryczne powinny znajdować się na wysokości od 110 do 120 cm od podłogi. To idealna opcja dla osób o zarówno niskim, jak i średnim wzroście. Uznaje się, że to wygodne i uniwersalne rozwiązanie.

Wysokość włączników światła – dopasuj do pomieszczenia

Warto pamiętać, że wysokość włączników do światła powinna być uwzględniona indywidualnie względem pomieszczenia. Szczególnie w przypadku pokoju dziecięcego czy sypialni, w której mieszka osoba niepełnosprawna.

Włącznik światła – wysokość w sypialni

W pokoju sypialnianym najczęściej wykorzystuje się zaróno oświetlenie centralne, jak i nocne, które ma charakter funkcjonalny. W kwestii lampy głównej włącznik najczęściej montowany jest na ścianie przy drzwiach. Z kolei schody robią się, gdy w grę wchodzi lampa nocna. Coraz więcej producentów oferuje modele kinkietów czy lamp stołowych, które nie mają przewodu wraz z włącznikiem. Wtedy montuje się go bezpośrednio na ścianie. Warto, aby przycisk był możliwie jak najbliżej łóżka, by swobodnie do niego sięgnąć w pozycji leżącej. W tym przypadku wiele zależy od szerokości łóżka oraz jego ustawienia. Optymalnie mówi się, że to wysokość od 50 do 60 cm od podłogi. Przy tym włączniki nie powinny być bezpośrednio za zagłówkiem.

Włącznik światła – wysokość w pokoju dziecięcym

Chcesz, aby Twoja pociecha samodzielnie korzystała z lampy bez konieczności wołania Cię o pomoc za każdym razem? Jeśli tak, to pamiętaj, że wysokość włącznika powinna być nieco niższa niż w przypadku pozostałych pomieszczeń. Oczywiście nie ma uniwersalnej odpowiedzi oraz porady, jaka decyzja będzie najlepsza. Wszystko tak naprawdę zależy od wieku dziecka i jego wzrostu. W końcu inne potrzeby i możliwości ma pięciolatek, a inne nastolatek. Za pewien kompromis uznaje się montaż włącznika na wysokości od 70 do 90 cm. Powinno być to optymalne rozwiązanie – wygodnie dla dziecka, ale także dla dorosłego.

Włącznik światła – wysokość w łazience oraz kuchni

W tych dwóch pomieszczeniach obsługa włącznika nie powinna nikomu sprawiać problemu. Oświetlenie centralne powinno mieć przycisk przy samym wejściu do pomieszczeń. Z kolei dodatkowe lampy – kinkiety, oczka – powinny mieć włącznik jak najbliżej blatów czy gniazdek do sprzętów kuchennych. Podobnie w przypadku łazienki – najlepszym rozwiązaniem jest montaż przycisków tuż obok lustra, w bezpiecznej odległości od umywalki, aby nie ryzykować zachlapaniem go wodą. Mówi się o zachowaniu odległości około 60 cm. Przy tym warto zadbać o dobór takich przycisków, które mają odpowiedni stopień szczelności.

Sprawdź podobne publikacje poradnikowe:


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły