Lumeny — czym są? Różnica między lumenami i luxami

Kiedyś określano rodzaj i jakość żarówki za pomocą jej mocy wyrażonej w Watach. Natomiast współcześnie przy oświetleniu LED znacznie większe znaczenie ma nie tyle pobór energii elektrycznej koniecznej do uruchomienia światła, ile wskaźnik mocy świetlnej. Dowiedz się, czym są lumeny i luxy, oraz w jaki sposób można je wyliczyć.

Co to są lumeny?

Jedną z najważniejszych wartości w kontekście lamp LED są lumeny. Jednak czy wiesz, co kryje się pod tą nazwą? Otóż lumeny to jednostka, w której określa się moc świetlną danej żarówki, czyli ilość emitowanego światła. Warto wiedzieć, że w przypadku zastosowania lamp LED zależność mocy świetlnej od zużycia energii elektrycznej jest inna niż w porównaniu do tradycyjnych źródeł oświetlenia. Diody LED wykazują się większą efektywnością świetlną przy zużyciu mniejszej ilości energii elektrycznej.

Luxy – czym są?

Choć mogłoby się wydawać, że określenie czym jest lumen, powinno rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru danego źródła światła, to należy również wyjaśnić, czym są luxy. O ile lumen określa, ile żarówka emituje światła, to luksy służą do pomiaru natężenia światła na danym obszarze, zwyczajowo określanym jako metr kwadratowy. W ten sposób można zmierzyć rzeczywistą wartość naświetlenia danej powierzchni. Jest to szczególnie ważne przy doborze ilości punktów świetlnych jednakowo w mieszkaniu, zakładzie produkcyjnym, pomieszczeniach biurowych czy obiektach komercyjnych. To właśnie zastosowanie luksów pozwala na optymalne dopasowania natężenia światła w stosunku do wykonywania określonych czynności. Warto wiedzieć, że np. w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu odpowiednia wartość luksów jest określona na poziomie 200-300. Natomiast w przypadku, gdy konieczna jest koncentracja, np. przy pisaniu ręcznym lub pracy przy komputerze, to natężenie światła powinno wynosić już 500 luksów.

Lumeny a luxy – jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Dla niektórych osób pojęcie lumenów i luksów może wydawać się tożsame. Choć obie wartości określają światło, to jednak mają nieco odmienne znaczenie. Jak już wiesz lumen to jednostka określająca moc emitowanego światła przez daną żarówkę. To jeden z najważniejszych czynników, który można wziąć pod uwagę przy zakupie lamp LED. Zazwyczaj tego typu oświetlenie jest oznaczane na podstawie wydajności świetlnej, czyli lm./W. Taka wartość określa, ile żarówka LED potrzebuje mocy, aby wygenerować światło. Natomiast pojęcie luksów odróżnia od lumenów kwestia oświetlanego obszaru. Tak więc ma tutaj znaczenie nie tylko moc świetlna żarówki, ale również rozmieszczenie punktowe czy odległość lampy od oświetlanej przestrzeni. Dla przykładu, wybierając lampę LED o mocy świetlnej 500 lumenów do pomieszczenia o powierzchni 10 metrów kwadratowych, wartość luksów będzie się różnić w zależności od odległości od światła. Można to łatwo zauważyć przy oświetleniu punktowym, gdzie w najbliższym otoczeniu lampy jest najjaśniej, a w kątach pokoju najbardziej oddalonych od źródła światła jest ciemniej.

Jak obliczyć luxy?

Choć już wiesz, że pomiędzy pojęciem lumenów i luksów są różnice, to aby określić wartość natężenia światła, konieczna jest znajomość mocy świetlnej. Najprościej można powiedzieć, że wartość lumenów jest równa wartości luksów na dany metr kwadratowy. Jednak należy pamiętać, że ta druga wartość jest uzależniona od promienia świetlnego i odległości źródła światła. Aby obliczyć luxy, trzeba wziąć pod uwagę zatem liczbę metrów kwadratowych w pomieszczeniu, liczbę diod LED oraz ich wskaźnik mocy świetlnej. Czyli jeśli zastosujesz tylko jedną lampę LED o wartości 300 lumenów, na pokój o powierzchni 5 m2. To wartość natężenia światła w najbardziej oddalonych miejscach może wynosić jedynie 60 luksów, natomiast w linii prostej padania promienia świetlenego, natężenie światła będzie mieć wartość 300 luksów. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie kilku źródeł oświetlenia, które wpłyną pozytywnie na jasność pomieszczenia. Sprawdź, jakie rozwiązania możesz znaleźć w ofercie LED line®.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce światła:


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły