Czym jest barwa światła? Czym kierować się przy jej doborze?

Barwa światła dziennego do miejsca pracy

Jak już wspominaliśmy, praca przy komputerze wymaga odpowiedniego skupienia oraz koncentracji, które umożliwia biała bądź chłodna barwa światła. Jeśli w grę wchodzi wiele godzin spędzonych przed ekranem, wtedy trzeba przemyśleć oświetlenie, aby w żaden sposób nie obciążało dodatkowo wzroku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na żarówki, gdzie będzie barwa światła 4000k. To gwarancja efektywnej pracy i zdrowych oczu. Zdarza się jednak, że pochmurna pogoda, spadek ciśnienia albo ogólne zmęczenie uniemożliwiają koncentrację. Wtedy też najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie chłodnego światła, które postawi na nogi lepiej niż kubek kawy. Może być to lampka biurkowa czy oświetlenie punktowe w biurze. Tutaj warto mieć na uwadze, że każdy pracownik ma własne potrzeby i preferencje, dlatego nie można kierować się wyłącznie własnym gustem.

Jeśli urządzamy witryny czy wystawy sklepowe, również musimy mieć na uwadze, że dobrze dobrane oświetlenie wpływa na ekspozycję i uzyskany efekt końcowy. Dlatego specjaliści zalecają barwę zimną, która lepiej oddaje kolory, eksponuje szczegóły, ale także sprawia, że dana wystawa jest bardziej widoczna dla przechodniów.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce światła:


Barwy ledów – jakie wybrać?

Projektując oświetlenie w domu, warto mieć na uwadze wszystkie występujące zależności, o których wspomnieliśmy powyżej. Jeśli wyzwaniem jest dla nas dobór odpowiedniej żarówki, warto zapamiętać trzy kluczowe wartości, które stanowią praktyczny wyznacznik i pomoc w podejmowanych wyborach. Barwa światła w Kelwinach jest prostym wyznacznikiem – im wyższy parametr, tym światło jest chłodniejsze. W efekcie mamy do czynienia z podstawowymi sytuacjami:

  • temperatura barwna poniżej 3500K – mowa o ciepłym świetle. Jest zbliżona do światła świec. Idealna do miejsca, w którym się odpoczywa – sypialni, salonu, a także przedpokoju.
  • barwa światła wahająca się od 4000K do 4500 – w tym przypadku będzie to światło neutralne. Jest najchętniej wybierana i uznawana za uniwersalną. Nie męczy wzroku. Jest chętnie stosowana w kuchni, łazience, ale także sklepach czy galeriach.
  • wskaźnik powyżej 5500K – zdecydowanie wskazuje na chłodną barwę światła. Sprawia to, że żarówki emitują odcienie niebieskiego.

Dla ciekawostki oraz porównania można podać konkretne przykłady. I tak świeca świeci światłem najcieplejszym, które wynosi 2000K. Wspomniana tradycyjna żarówka wolframowa, na której bazują dzisiejsze modele LED to 2700K. Wschodzące słońce emituje światło o barwie 3500K. Z kolei światło dzienne ma temperaturę o wartości 6500K. W przyrodzie najchłodniejszym światłem jest błyskawica, ponieważ jej barwa wynosi aż 30000K.

Jaka barwa światła do konkretnych pomieszczeń w domu?

Warto mieć świadomość tego, jak światło wpływa na codzienne funkcjonowanie i dopasować jego barwę odpowiednio do pomieszczeń w domu.

  • Sypialnia – najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie żarówki LED o cieplejszej barwie. Jest to bardzo ważne i praktyczne, ponieważ niższa wartość kelwinów skutecznie zachęca działo do odpoczynku oraz relaksu, a co za tym idzie, pobudza organizm do produkcji melatoniny. W efekcie szybciej staniemy się senni.
  • Pokój dziecięcy – w tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najczęściej dzieci spędzają czas w pokoju zarówno na zabawie, jak i nauce. Dlatego tutaj warto połączyć różne rodzaje oświetlenia i zróżnicować temperaturę barw. Jako główne oświetlenie może być wykorzystane to, gdzie barwa światła jest ciepła. Natomiast na biurku można postawić lampkę dającą neutralne bądź chłodne światło.
  • Salon – tutaj podobnie jak w sypialni najlepszym wyborem będzie postawienie na stworzenie kameralnego klimatu, jaki można uzyskać poprzez ciepłą barwę światła. W końcu pokój dzienny jest miejscem do odpoczynku czy podejmowania gości, więc inne rozwiązania nie sprawdziłyby się tak dobrze.
  • Kuchnia – to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. To właśnie tutaj tworzone są posiłki, ale także spędza się sporo czasu razem podczas ich spożywania czy przygotowywania. Mówi się, że kuchnia stanowi serce domu, dlatego warto, aby była przytulnym wnętrzem. Zadbają o to z pewnością meble oraz dodatki, a także zastosowana kolorystyka podczas aranżacji. W kwestii światła warto jednak postawić na różnorodność. Nad stołem umieścić lampę z żarówką o ciepłej barwie – z pewnością będzie to sprzyjać apetytowi. Z kolei jako oświetlenie służące do samego gotowania, czyli w okolicy wyspy czy blatów roboczych, tutaj niewątpliwie najlepszym wyborem będzie światło białe (neutralne) bądź nieco chłodne.
  • Łazienka – również i tutaj najlepszym wyborem jest podzielenie przestrzeni pod względem stref oświetlenia – głównego oraz funkcyjnego. Główny nacisk warto położyć na neutralną barwę, która usprawnia wszelkie codzienne wykonywanie czynności – choćby wykonywanie makijażu. Z kolei jeśli chcemy mieć możliwość błogiego relaksu podczas kąpieli, wtedy warto zamontować np. kinkiety z żarówkami o ciepłej barwie.

Wybierając oświetlenie do domu, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą rolę odgrywa ono w codziennym funkcjonowaniu i jak wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie barwy światła, która stanowi jeden z istotniejszych parametrów – tuż obok samego natężenia. To właśnie ona decyduje o atmosferze w danym pomieszczeniu i klimacie. Dlatego jeśli urządzasz swoje własne wnętrze, marzysz o tym, aby zawsze było przytulnie, pamiętaj, że nie tylko meble oraz dekoracje na to wpływają, ale także barwa światła.

Barwa światła – co to takiego?

Zależy Ci na tym, aby czas spędzany w domu był zawsze prawdziwą przyjemnością? Z pewnością pomoże Ci w tym odpowiednio dobrane oświetlenie, a szczególnie przemyślana barwa światła w pomieszczeniach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo duży wpływ ma ona na samopoczucie domowników o każdej porze dnia i nocy przez cały rok. Warto się temu przyjrzeć, wybierając żarówki, które rzeczywiście podwyższą komfort codziennego funkcjonowania i pozytywnie wpłyną na nasz nastrój. Aby mieć pewność, że działamy wyłącznie na swoją korzyść, należy zwracać uwagę na temperaturę barwową, jaka jest opisana na wybieranej żarówce.

Temat ten nie jest żadną nowinką, ponieważ o barwie światła mówiło się już w kontekście tradycyjnych żarówek, jakie zaczęły powstawać w XIX w. Wtedy też produkowane były modele emitujące białe ciepłe światło. Dzisiejsze żarówki LED są wzorowane na nich. Od Ciebie zależy, czy Twoim wyborem będzie barwa światła ciepła czy zimna. Wystarczy, że będziesz kierować się wartością podaną w kelwinach, która znajduje się na opakowaniu produktu. Ciepłe światło najczęściej emitowane jest w granicach 2200K, a bardzo zimne może mieć nawet 12 000K.

Barwa światła 3000k – najchętniej wybierana

Obecnie można śmiało przyznać, że najczęściej i najchętniej wybieranymi żarówkami są te przyjmujące temperaturę światła wynoszącą 3000K. To nieco chłodniejszy wariant, porównując z tradycyjnymi źródłami światła, lecz produkowany na masową skalę. Na półkach sklepowych można je znaleźć przy każdym rodzaju gwintu, w efekcie czego dziś prawie wszystkie pomieszczenia są wyposażone w żarówki o takiej właśnie barwie. Oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia i od Ciebie zależy, na jaki wybór się zdecydujesz.

Warto wspomnieć jako ciekawostkę, że na popularność koloru bieli światła ma ogromny wpływ to, w jakim położeniu geograficznym się znajdujemy. Choć może to być nieco zaskakująca informacja dla wielu osób, to tak właśnie jest. Mówi się, że im dalej na północ, tym częściej korzysta się z ciepłej barwy światła. Z kolei idąc na południe, wtedy też chętniej wybieranym rozwiązaniem są wyższe wartości, czyli chłodna temperatura. Dodatkowo na wybór światła ma również wpływ to, jaki klimat chcemy stworzyć w pomieszczeniach. Te eleganckie, nowoczesne i przestronne są często wyposażone w chłodne bądź białe światło. Zaś przytulne i kameralne pokoje mają żarówki emitujące nieco bardziej żółte czy wręcz pomarańczową temperaturę.

Barwa światła LED – jak wpływa na człowieka?

Niewątpliwie każda barwa światła odgrywa dużą rolę w naszym samopoczuciu. Warto mieć to na uwadze, że rodzaj oświetlenia oddziałuje w konkretny sposób na ludzki organizm, dlatego podejmowane wybory nie powinny być w żaden sposób przypadkowe.

Barwa światła neutralna ma właściwości pobudzające. Jest ona świetnym rozwiązaniem jako oświetlenie ogólnie w pomieszczeniu, ponieważ w żaden sposób nie przekłamuje kolorów. Odzwierciedla je w dokładny i wiarygodny sposób. Najczęściej żarówki w neutralnym kolorze są wykorzystywane w pomieszczeniach biurowych, a także budynkach użyteczności publicznej. To bardzo uniwersalny wybór, na który można sobie śmiało pozwolić przy aranżacji i przekonać się, jak się czujemy w takim rodzaju światła.

Innym rozwiązaniem są żarówki o zimnej barwie światła. Mają one również silne działanie pobudzające i niewątpliwie bardzo sprzyjają koncentracji. Jeśli pracujesz przy komputerze, Twoja praca wymaga skupienia, tego typu oświetlenie pozwoli Ci wykonywać swoje zadania efektywniej. Chłodne światło można spotkać w takich miejscach jak warsztaty, gabinety lekarskie oraz dentystyczne, a także hale produkcyjne. Innymi słowy, w przestrzeniach wymagających precyzji. Bardzo dobrze sprawdza się ono również jako oświetlenie punktowe w biurach.

Ostatnim rodzajem jest ciepła barwa światła, która niewątpliwie kojarzy się najprzyjemniej. To w końcu ona nadaje każdemu pomieszczeniu przytulnego, kameralnego charakteru. Przy takim oświetleniu bardzo dobrze się wypoczywa. Warto wiedzieć również, że ciepłe światło pobudza wydzielanie melatoniny, jaka jest hormonem snu, dlatego warto zastosować je np. w sypialni.

Mając wiedzę na temat wpływu światła na samopoczucie i funkcjonowanie, można świadomie i efektywnie zaprojektować oświetlenie w domu. To także cenna wskazówka, jeśli zauważamy, że mamy trudności w koncentracji czy zasypianiu – być może źródło światła nam w tym nie pomaga?


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły