STEROWANIE ANALOGOWE 1-10V

W sektorze przemysłowym możemy zaobserwować znaczący rozwój techniki sterowania oświetleniem. Wynika on nie tylko z dbałości o komfort i bezpieczeństwo pracy w magazynach i halach produkcyjnych, ale również z dodatkowych finansowych oszczędności w trakcie eksploatacji obiektów.

Bardzo często słyszymy o zaawansowanych w konfiguracji technologiach cyfrowych, która niejednokrotnie jest skomplikowana i stosunkowo droga. Wśród systemów cyfrowych dominują DALI, DMX, oraz bezprzewodowe ZigBee, TUYA. Warto pamiętać o sprawdzonej, niezawodnej oraz niedrogiej metodzie analogowego sterowania światłem 1- 10V.

 

System analogowy genialny w swojej prostocie jest w stanie w prosty sposób sterować bezobsługowo zarówno małymi jak i rozbudowanymi instalacjami oświetleniowymi. Dla pełnego wykorzystania systemu należy instalacje wyposażyć w czujniki natężenia oświetlenia oraz opcjonalnie w czujniki obecności.

 

W dużym uproszczeniu: działanie systemu polega na przyłożeniu napięcia sterowania w zakresie od 1V DC do 10V DC do odpowiedniego zasilacza wbudowanego w oprawę LED. Gdy czujnik wyśle do lampy napięcie o wartości 10V, to oprawa rozjaśni się do 100% nominalnego strumienia świetlnego, natomiast gdy czujnik wyśle 1V - lampa obniży strumień do 10%. Spotkać można również analogiczny system 0-10V, są to układy tożsame i mogą pracować zamiennie, jedyna różnica to, ze przy zerowym napięciu oprawa wyłączy się.

Rys. 1 Działanie systemu z czujnikiem natężenia światła

Dzięki czujnikom obecności oraz natężenia światła jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej. Idealnym przykładem jest czujnik natężenia światła który jest wstanie obniżyć moc lampy oświetleniowej w zależności od ilośćci światła dziennego dostarczonego do pomieszczenia przez okna i świetliki. Dodatkową korzyścią jest fakt, ze jednym czujnikiem możemy sterować kilkoma oprawami oświetleniowymi.

Równie dobrym, chociaż rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest również czujnik obecności,który generuje dodatkowe oszczędności wynikające z zużycia energii elektrycznej oraz wydłuża żywotność opraw oświetleniowych. Czujniki obecności mają za zadanie wyłączyć system oświetleniowy. lub obniżyć jasność opraw wtedy, kiedy w pobliżu oprawy nie przebywają użytkownicy. W/w czujniki mogą zarządzać instalacjami oświetleniowymi, razem jako jeden wielozadaniowy czujnik.

Fot. 1 Mikrofalowy czujnik ruchu 1-10V

Fot. 2 Czujnik natężenia światła

Zastosowanie opraw oraz czujników 1-10V nie wyklucza ich stosowania z bardziej zaawansowanych systemach. Lampy pracujące w systemie sterowania 1-10V, można przystosować do pracy cyfrowej np. poprzez zastosowanie konwerterów DALI - są one ogólnie dostępne i proste w instalacji.

Rys. 2 Przykładowy schemat ideowy sieci 1-10V

 

 

Dzięki unikalnemu czujnikowi obecności firmy LED line® dedykowanemu do opraw przemysłowych HIGH BAY, w prosty sposób możemy zamontować czujnik bezpośrednio do lampy. Wyposażenie układy o wcześniej wspomniany czujnik natężenia światła pozwala otrzymać prosty i niezawodny system sterowania oświetleniem, który zdecydowanie wpływa na większe oszczędności i szybszy zwrot z inwestycji.

Rys.3 Przedstawia działanie kompletnego układu sterowania 1-10V.

Stosowanie tego rodzaju sterowania jest bardzo proste w konfiguracji i w praktyce bezobsługowe. Raz zamontowany system oprócz wcześniej wspomnianych korzyści zapewnia nam spokój i wygodę. Dzięki bardzo płynnej regulacji jasności opraw nie zauważymy zmian w natężeniu światła opraw podczas zmian pory dnia. Bez względu czy zastanie nas noc czy jasny poranek, nasze pomieszczenie będzie zawsze oświetlone na podobnym poziomie.

 

 

Norbert Chrzanowski

Kierownik działu technicznego LEDline®