Oświetlenie parkingu i garażu podziemnego — normy, wymagania i sposoby projektowania

Oświetlenie parkingu — na co zwrócić uwagę?

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa oraz natężenia ruchu samochodowego powstaje coraz więcej parkingów. Istnieją dwa typy parkingów, naziemne w otwartej przestrzeni i garaże podziemne. W obu przypadkach instalacja oświetleniowa wymaga dostosowania do charakteru takiego miejsca i w związku z tym będzie ona wyglądała nieco inaczej. Warto zapoznać się ze szczegółami, aby mieć świadomość, w jakiego rodzaju rozwiązania inwestować przy projektowaniu parkingów tak, aby były one funkcjonalne i zapewniały bezpieczeństwo zarówno uczestnikom ruchu samochodowego oraz pieszego.

Oświetlenie parkingu — przepisy

Istnieją ściśle określone normy, według których projektuje się oświetlenie na parkingach. Ważne jest tu zarówno natężenie światła, indeks odwzorowania barw Ra, jak i współczynnik ograniczania olśnienia GR.

Normy zakładają, że w miejscach, gdzie panuje niewielkie natężenie ruchu wystarczy światło o wartości 5 lux. Mowa tu głównie o budynkach mieszkalnych, niezbyt popularnych sklepach czy punktach widokowych. Tam, gdzie ilość parkujących samochodów jest średnia, światło powinno mieć natężenie 10 lux, a w miejscach zatłoczonych, jak galerie handlowe, kościoły, czy obiekty sportowe, projektuje się oświetlenie o wartości 15 lux.

Parkingi nie wymagają tak intensywnego oświetlenia, jak miejsca, w których przebywa się długo i wykonuje złożone czynności, więc nie są bardzo energochłonne. Ze względu na wielkość tych obiektów, wciąż jednak warto dążyć do maksymalnej redukcji zużycia energii.

Pozostałe elementy, których dotyczą normy prawne, służą następującym celom. Indeks odwzorowania barw Ra odpowiada za kolor światła, który w przypadku parkingów musi być neutralny. Współczynnik ograniczania olśnienia służy wyznaczeniu optymalnego punktu, w którym, światło nie będzie oślepiające, a więc w tym przypadku niebezpieczne dla użytkowników ruchu.

Oświetlenie garażu podziemnego — co w projekcie?

Parkingi podziemne to specyficzne przestrzenie, które dzielą wiele cech wspólnych z obiektami przemysłowymi. Warunki panujące wewnątrz sprawiają, że projektanci oświetlenia myślą o tych przestrzeniach podobnie. Żeby prawidłowo zaprojektować natężenie oświetlenia w garażu, normy prawne muszą zostać spełnione w pierwszej kolejności.

Podstawową funkcją oświetlenia na parkingu podziemnym zarówno w galerii handlowej, biurowcu, jak i prywatnym budynku jest sprawne nawigowanie ruchem samochodowym oraz zapewnienie bezpieczeństwa pieszym.

Rozmieszczenie światła jest kluczowe dla zapewnienia odpowiednich warunków wszystkim uczestników ruchu. Z tego powodu ważny jest sposób ułożenia lamp. Oprawy liniowe sprawdzają się tu najlepiej, ponieważ mogą oświetlić dużą przestrzeń, zużywając niewiele energii, a równocześnie sprawnie wyznaczają ciągi komunikacyjne, którymi mają się poruszać ludzie i samochody. Natężenie oświetlenia w garażu podziemnym nie musi być tak duże jak w miejscach, w których pracują ludzie, ale musi zapewniać pełną widoczność.

W instalacjach, które zakłada się na parkingach podziemnych najlepiej sprawdzają się lampy LED-owe, które mogą obniżyć całkowity koszt zużycia energii, a więc również jej ceny o 50 do 80% w stosunku do innych, starszych technologii.

Zmieniające się w ciągu roku warunki pogodowe są bardzo odczuwalne w garażach podziemnych. Duża amplituda temperatury i utrzymująca się wilgotność powietrza to parametry, które sprawiają, że oprawy oświetlenia muszą być wyjątkowo szczelne i odporne na niszczenie. Także zdarzające się akty wandalizmu powodują, że należy zadbać o to, aby lampa była wytrzymała.

Jeśli chodzi o formę, najlepiej sprawdzają się płaskie plafony, ponieważ garaże podziemne mają zazwyczaj nisko zawieszony sufit. Gdyby zastosowano lampy wiszące, byłyby one podatne na uszkodzenia ze względu na to, że współcześnie auta potrafią być naprawdę masywne. Plafon nie zajmuje dużo miejsca, więc nie ma mowy o zawadzeniu o taką instalację i jej uszkodzeniu.

Współczynnik Ra odpowiada za barwę emitowanego światła. W garażu podziemnym musi być ono neutralne kolorystycznie, aby wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji były czytelne dla użytkowników ruchu. Dużo mniejsze znaczenie ma tu estetyka, czy inne bardziej subtelne cechy.

Oświetlenie parkingu zewnętrznego — co jest ważne?

Parkingi, które znajdują się na zewnątrz, projektowane są nieco inaczej z oczywistych powodów. Jeśli kłopocze Cię natężenie oświetlenia, parking zewnętrzny jest miejscem, w którym przynajmniej w dzień, nie trzeba go używać w ogóle. W godzinach wieczornych i nocnych jednak także tutaj trzeba zapewnić odpowiednie warunki uczestnikom ruchu.

W przypadku parkingów zewnętrznych najlepiej się sprawdzą lampy uliczne lub lampy parkowe, które świetnie rozpraszają światło tak, aby wszystkie obiekty w okolicy były odpowiednio widoczne. Naświetlacze LED też są niezłym rozwiązaniem. Rzucają światło od dołu, a nie od góry i także mogą być wykorzystywane przy jego dystrybucji na wolnym powietrzu. Często wykorzystuje się je także na przykład do podświetlania billboard’ów.

W zależności od tego, gdzie zostanie zamontowane światło, można dobrze wyprofilować teren i oświetlić każdy istotny fragment, co jest oczywiście istotne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających z przestrzeni wspólnej parkingu.

Oświetlenie LED jest nie tylko energooszczędne, bezpieczne i funkcjonalne, ale również łatwe w sterowaniu. Umożliwia ono automatyzację ruchu dzięki czujnikom. Dzięki łatwości rozsyłu światła zmniejsza zaś zanieczyszczenie świetlne, a więc zostaje ograniczone nadmierne oświetlenie nocne wygenerowane ze sztucznych źródeł. Zanieczyszczenie świetlne może działać dezorientująco i uniemożliwiać prawidłową ocenę sytuacji panującej na parkingu.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce “Oświetlenie”:


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły