Jak zbudowana jest żarówka LED?

Żarówki LED od pewnego czasu zdobywają serca coraz większej liczby osób, pośród których znajdują się prawdziwi zwolennicy oszczędności, a także efektownie oświetlenia domu czy mieszkania. Można je znaleźć wszędzie – zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i biurowych. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, rozświetlając je w optymalny sposób, nie pobierając przy tym zbyt dużo energii. Wszystko za sprawą odpowiedniej konstrukcji żarówki LED.

Budowa żarówki LED bez tajemnic

Fenomen żarówek LED polega na dwóch kwestiach – ich budowie oraz schematowi działania. Skupmy się na ich konstrukcji. W dużej mierze opiera się ona o źródło światła, jakim jest biała dioda elektroluminescencyjna. Ta z kolei składa albo z limunoforu i niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. W każdej żarówce LED występuje inny typ diody LED, jednak elementem, który niezmiennie występuje we wszystkich z nich, jest chip półprzewodnikowy. Stanowi on ważną część, ponieważ odpowiada za przetwarzanie prądu elektrycznego i zmianę go na światło. Sam chip jest skonstruowany z kryształów krzemu wraz z innymi dodatkami. Przewodzenie prądu odbywa się w nim wyłącznie w jednym kierunku.

Kolejnym istotnym elementem budowy żarówki LED jest klosz ochronny, jaki nie tylko równomiernie rozprasza światło, ale także chroni użytkoników przed porażeniem oraz samą diodę przez zniszczeniem. Klosz zabezpiecza także samą diodę przez ciałami obcymi, jakie mogłyby dostawać się do środka i stwarzać niebezpieczeństwo. Ponadto standardem jest także obudowa – aluminiowa, ceramiczna bądź szklana, jaka odprowadza ciepło z żarówki. Schemat żarówki LED składa się również z układu zasilającego, który jest konieczny do tego, by dioda mogła pracować. Ciekawostką może być, że na rynku pojawiają się modele wyposażone w chipy WiFi, które można swobodne sterować za pomocą aplikacji. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które podbija serca wszystkich osób uwielbiających innowacje technologiczne.

Choć kiedyś wybór żarówki LED był sporym wyzwaniem z racji ich niewielkiej dostępności, dziś jest to proste, ponieważ można je znaleźć w większości sklepów i dopasować do dowolnego typu lampy. Przed podjęciem decyzji trzeba tylko zwrócić uwagę na istotne parametry, dzięki którym będziemy mieć pewność, że jak najlepiej sprawdzi się ona w swojej funkcji. Warto mieć na uwadze natężenie światła oraz jego barwę, a także przeznaczenie kupowanej żarówki.

Czy wiesz, jak działa żarówka LED?

Zacznijmy od tego, że LED to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza light emitting diode, czyli właśnie diodę elektroluminescencyjną, o której pisaliśmy wyżej. Składa się ona wyłącznie z komponentów elektronicznych i nie jest wyposażona w żarnik. Dlatego też świeci na skutek przepływu prądu przez dane urządzenie. W efekcie dioda LED nie nagrzewa się podczas pracy, a tym samym pozwala na oszczędzanie pieniędzy. W jaki sposób? Ponieważ nie marnuje prądu po to, aby wytworzyć zbędną energię cieplną. Stąd też wszystkie opinie dotyczące żarówek LED, ich fenomenu są jak najbardziej zgodne z prawdą.

Zastanawiasz się, dlaczego dioda nie potrzebuje żarnika? Otóż dlatego że gdy w urządzeniu dochodzi do powstania nadwyżki energii, dioda zamienia ją w światło widzialne. Im więcej energii decydujemy się dostarczyć do niej, tym mocniej będzie świecić. Tutaj warto zaznaczyć, że skuteczność świetlną żarówek LED najlepiej określają lumeny, a stosowane w przypadku tradycyjnych żarówek waty, nie będą dobrym przelicznikiem.

Zasada działania żarówki LED – dlaczego lepsza od tradycyjnej?

Od wieków używało się tradycyjnych żarówek, więc jaki jest sens w zmianie tego dobrze znanego i sprawdzonego nawyku? Nie od dziś mówi się o oszczędzaniu, na jakie pozwalają żarówki LED. Mimo że światło, jakie uzyskuje się z klasycznych, dobrze nam znanych modeli, jest bardzo zbliżone do tego słonecznego i ma bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw, to nie jest to rozwiązanie idealne.

Niestety tradycyjne rozwiązania mają małą skuteczność świetlną, a przy tym są bardzo nietrwałe i wykorzystują tylko 5% energii na światło widzialne. Reszta energii jest tracona w wyniku emisji ciepła (stąd bańka żarówek jest niemal gorąca, gdy się ją dotknie). Oczywiście mają one sporo zwolenników, którzy kierują się niską ceną przy zakupie. Jednak w przeliczeniu na rachunki za energię elektryczną oraz nieustanną konieczność wymiany żarówki, nie jest to ani trochę kalkulujące się rozwiązanie.

Diody LED mają także dobry wskaźnik oddania barw, świecą światłem o widmie ciągłym. Przy tym są ekologiczne i oszczędne. Warto przekonać się do tego rozwiązania, korzystając z szerokiej oferty żarówek LED zróżnicowanych pod kątem funkcji, kształtu oraz barwy światła.

Żarówki LED – czym się charakteryzuje ich światło?

Nadal nie możesz przekonać się do zakupu żarówek LED? Przypominamy, że w przeciwieństwie do świetlówek są one znacznie bardziej przyjazne dla wzroku. To ważne szczególnie w kontekście osób, które borykają się z rozmaitymi problemami z oczami bądź pracują dużo przy sztucznym świetle. Ponadto mogą świecić światłem w rozmaitych kolorach dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii RGB. Coraz częściej dostępne są także żarówki inteligentne, które steruje się w wygodny sposób za pomocą aplikacji bądź specjalnych asystentów głosowych.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce światła:


Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły