Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie klatki schodowej i schodów zewnętrznych?

Dlaczego LED?

W dzisiejszych czasach przeważnie używa się oświetlenia typu LED z kilku różnych przyczyn. Diody są bezpieczniejsze od tradycyjnych żarówek — nie rozgrzewają się, a więc przy ich wymianie nie można się poparzyć. Pracują dłużej i zużywają mniej energii elektrycznej, która jest coraz droższa. Oszczędności związane z użytkowaniem tej technologii sięgają kilkudziesięciu procent w stosunku do żarówek wolframowych. Kolejną zaletą takiego oświetlenia jest to, że może być nie tylko ciepłe lub zimne, ale reprezentować właściwie każdy kolor na skali barw.

Oświetlenie klatki schodowej i schodów zewnętrznych ma na celu przede wszystkim zapewnienie domownikom bezpiecznych warunków poruszania się po obiekcie. Dlatego ważne jest, żeby instalacja, którą montujemy była przede wszystkim praktyczna. Trudno jednak wyobrazić sobie jej wykonanie z pominięciem walorów estetycznych. Warto dokładnie się zastanowić, jak powinna ona wyglądać, aby jak najlepiej spełniała swoje funkcje.

Uniwersalną zasadą projektowania tego typu rozwiązań jest ergonomia. Włączniki świateł powinny znajdować się w miejscach, które łatwo dostrzec, tak aby można było do nich sięgnąć ręką. Ewentualnie warto się zastanowić nad montażem czujników ruchu, które same zadbają o to, aby uruchomić instalację, kiedy wykryją czyjąś obecność. To inteligentne i energooszczędne rozwiązanie, które pomaga ograniczyć koszty funkcjonowania budynku.

Oświetlenie klatki schodowej w bloku

W przypadku tworzenia projektu dla klatki schodowej w bloku należy przede wszystkim zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które regulują kryteria, jakie powinna spełniać instalacja. Najważniejszym zagadnieniem poruszanym przez twórców norm jest to, że oświetlenie klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej powinno mieć natężenie co najmniej 150 lux. Na terenie obiektu musi się także pojawić awaryjne i ewakuacyjne oświetlenie, które pozwoli na sprawne jego opuszczenie w przypadku zagrożenia, jakim jest na przykład pożar. Ludzie muszą mieć także dostęp do odpowiednich oznaczeń, które pozwolą im szybko opuścić budynek bez konieczności zastanawiania się, jak to zrobić.

Jeśli planujesz oświetlenie klatki schodowej, schemat rozrysowany w komputerze czy na papierze pozwoli Ci uświadomić sobie, ile dokładnie potrzebujesz lamp, żeby precyzyjnie doświetlić cały korytarz, schody i wszystkie zakamarki. Wszystko bowiem zależy od charakteru przestrzeni, która jest przedmiotem projektu. Gdy dobrze wybierzesz lampy, klatka schodowa stanie się funkcjonalna i nabierze charakteru.

Oświetlenie klatki schodowej LED to dużo lepsze rozwiązanie, niż zastosowanie tradycyjnych żarówek. Najlepiej się tutaj sprawdzą lampy liniowe ze szczelnymi oprawami. Zakryty, płaski klosz jest wygodny, ponieważ można go zamontować nawet w niskich pomieszczeniach, a przy okazji gwarantuje, że światło nie będzie razić w oczy mieszkańców. Warto, aby oprawy i barwa światła były ujednolicone, aby całość wyglądała spójnie i estetycznie. Także dobre zabezpieczenie opraw przed urazami ma tutaj znaczenie ze względu na możliwe akty wandalizmu. Klatka schodowa to przestrzeń wspólna, więc mogą się na niej pojawić osoby nietrzeźwe, które nie do końca panują nad odruchami.

Zamiast włączników światła można zastosować czujniki ruchu, które uruchomią je automatycznie, jeżeli ktoś pojawi się w ich zasięgu, co jest dodatkowym źródłem oszczędności.

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Oświetlenie klatki schodowej w domu stanowi przede wszystkim odzwierciedlenie potrzeb zamawiającego — zarówno od strony praktycznej, jak i estetycznej. Przy jego projektowaniu dużo mniejsze znaczenie ma zastosowanie uniwersalnych rozwiązań. Można dać się ponieść wyobraźni.

Jako oświetlenie na schodach zewnętrznych, które prowadzą na werandę, czy ganek najlepiej się sprawdzi lampa sufitowa albo punktowe źródła światła rozmieszczone wzdłuż schodów. Oczywiście podstawowe kryteria tutaj to zapewnienie dobrego doświetlenia i charakter opraw dostosowany do wyglądu elewacji budynku. Za włączanie światła może odpowiadać specjalny tradycyjny przełącznik lub czujnik ruchu, który uruchomi instalację, tylko kiedy ktoś pojawi się w pobliżu. W ten sposób całość nie będzie zużywała zbyt wiele energii elektrycznej. Oświetlenie schodów zewnętrznych mamy za sobą, co z klatką schodową?

Wewnętrzny korytarz w mieszkaniu prowadzący do poszczególnych pokojów powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem ogólnego charakteru wnętrza. Rekomendowane jest ciepłe światło, które nie będzie nachalne i męczące dla mieszkańców, a zarazem pozwoli im się przedostać do innych pomieszczeń bez ryzyka potknięcia się na schodach, czy uderzenia o kant mebla.

Jeśli chodzi o dobór lamp na korytarzu, możliwości jest wiele. Wszystko oczywiście zależy od gustu i potrzeb właścicieli oraz tego, w jakim klimacie urządzony jest cały dom. Wiele współczesnych aranżacji opiera się na idei minimalizmu, ale są i tacy, którzy stawiają na klimat vintage, czy wręcz styl rustykalny.

Możesz więc zamontować lampy sufitowe, do których dobierzesz neutralne estetycznie plafony, ale również modele wiszące. Tu wybór klosza zależy już wyłącznie od fantazji kupującego, ponieważ oferta produktów dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Niezliczona ilość kształtów i kolorów pozwoli manipulować między innymi kolorem światła.

Inną opcją są kinkiety, czyli lampy montowane na ścianie. W tym przypadku światło będzie bardziej rozproszone, ale wciąż wystarczające, żeby zapewnić odpowiednią widoczność osobom poruszającym się po domu. Sprawdzą się także tak zwane spoty — punktowe lampki, które można odpowiednio nakierować tak, aby rzucały światło w miejsca, które powinny być najlepiej widoczne. W przypadku obu tych opcji trudno sobie wyobrazić, że jedna lampa wystarczy do oświetlenia całego korytarza, ale wszystko tak naprawdę zależy od wielkości przestrzeni.

Sprawdź podobne publikacje o tematyce “Oświetlenie”: