Jak wazne jest planowanie oswietlenia hal produkcyjnych i magazynów?

Prawidłowe oświetlenie w budynkach przemysłowych jest nie lada wyzwaniem ze względu na specyfikę tego rodzaju oświetlenia. Musimy spełnić zarówno wymagania normy oświetleniowej jak i inwestora. Charakterystyka każdego pomieszczenia jest inna i należy podejść do każdego projektu indywidualnie. Zwrócić należy uwagę na to, że oprawy przemysłowe powinny sprostać wysokim wymaganiom, ponieważ pracować będą często w trudnych oraz nietypowych warunkach.  

Planując dobór oraz rozmieszczenie opraw oświetleniowych w konkretnym projekcie, musimy poznać dokładne wymiary i przeznaczenie budynku, ustawienie regałów i maszyn, a także usytuowanie okien czy świetlików. Powinniśmy również przeanalizować warunki środowiskowe które będą panowały w pomieszczeniach. Znając wszystkie potrzebne szczegóły możemy zaproponować nie tylko odpowiednie oprawy oświetleniowe, ale również układy sterowania, co znacząco wpłynie na oszczędności energii elektrycznej.

Jednym z ważniejszych parametrów które musimy osiągnąć w projektowanym pomieszczeniu jest natężenie oświetlenia. Jest to parametr, który określa ilość światła padającą na daną powierzchnię. Bardzo ważnym parametrem jest również równomierność światła na mierzonej powierzchni. Często ten parametr jest pomijany, pomimo że jest określony w normie oświetleniowej. Chcąc spełnić oba te parametry często lepszym sposobem będzie instalowanie opraw o mniejszym strumieniu światła, ale w większej ilości. Zapewni nam to lepszą równomierność światła, przy jednoczesnym prawidłowym natężeniu oświetlenia.

 

 

 

Musimy tylko pamiętać o odpowiednim doborze mocy, oraz kącie rozsyłu światła do miejsca, gdzie będzie zamontowana dana oprawa. Wraz ze wzrostem wysokości hali możemy stosować oprawy z mniejszym kątem rozsyłu światła. Jeżeli w niskim obiekcie zmontujemy oprawy oświetleniowe o wąski rozsyle światła, uzyskamy bardzo niską równomierność na powierzchni roboczej z widocznymi naprzemiennie jasnymi i ciemnymi obszarami.

 

Już na etapie projektowania budynków przemysłowych warto pomyśleć o możliwie jak największej ekspozycji wnętrz na działanie światła dziennego, co znakomicie się wpisuje zarówno w trend HCL, jak również uwidoczni się w znacznych oszczędnościach finansowych.

Powierzchnie magazynowe bez określonych obszarów zadania, powinniśmy oświetlać równomiernie w całym pomieszczeniu, możemy do tego użyć zarówno lamp liniowych jak i lamp typu HIGH BAY. Lampy liniowe, świetnie się sprawdzą również jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych, warsztatów, hal produkcyjnych czy magazynowych. W lampach liniowych LED lineÒ RANGER zastosowano układ wyboru zarówno mocy oprawy, ale również zmiany temperatury barwowej, co znacząco podnosi możliwości zastosowania tej lampy.

Kolejnym ważnym parametrem, który będzie pomocny w prawidłowym zaprojektowaniu oświetlenia, jest kąt światła. Oprawy typu HIGH BAY są oferowane w różnych mocach jak i kątach rozsyłu światła. Ze względu na swoją uniwersalność można je stosować do oświetlenia ciągów komunikacyjnych pomiędzy regałami magazynowymi jak i na halach produkcyjnych, czy w magazynach wielkopowierzchniowych.

W przypadku, kiedy nie możemy zamontować lamp pod stropem można użyć naświetlaczy przemysłowych zamontowanych na ścianach danego pomieszczenia. Naświetlacze są przystosowane do montażu w wielu pozycjach dzięki czemu możemy je stosować w prawie każdym miejscu. Naświetlacze świetnie sprawdzą się również jako oświetlenie placów magazynowych znajdujących się na zewnątrz. Oprócz odporności na warunki atmosferyczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Idealnym przykładem jest naświetlacz LED lineÒ PROJECT, który dodatkowo został wyposażony w unikatowy system odpowietrzający wnętrze naświetlacza, dzięki któremu pozbędziemy się efektu kondensacji pary wodnej co znacząco wpływa na żywotność całej lampy.

Oprócz w/w parametrów które należy bezwzględnie spełnić przy projektowaniu oświetlenia, musimy również pamiętać o takich parametrach jak współczynnik olśnienia UGR, współczynnik oddawania barw CRI, które należy dostosować do otoczenia zgodnie z normą oświetleniową miejsc pracy.

 

Norbert Chrzanowski

Kierownik działu technicznego LED line®