Jak podłączyć włącznik światła z gniazdka?

Wyprowadzenie włącznika światła to zadanie, które najczęściej zleca się elektrykom, jednak czy jest możliwe samodzielne poprowadzenie włącznika światła od gniazdka? Oczywiście, że tak i wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście do bezpiecznego wykonania tej pracy potrzebujemy odpowiednich narzędzi, jednak z ich pomocą powinniśmy sobie poradzić.

Podłączenie włącznika światła — jak zrobić to prawidłowo?

Decydując się na samodzielne wykonanie zadania, którym jest podłączenie włącznika światła, na samym początku musimy pamiętać o odłączeniu prądu. W przypadku klasycznych instalacji wystarczy wykręcić bezpieczniki odpowiadające za prąd w danym pomieszczeniu. Jeżeli nie wiemy, który bezpiecznik za to odpowiada, dla pewności lepiej wypiąć wszystkie. W ten sposób będziemy bezpieczni. Jeżeli w naszym domu została zamontowana nowsza instalacja, wystarczy odłączenie zabezpieczenia nadmiarowo-prądowego lub różnicowo-prądowego. 

Dla pewności, zanim dowiemy się jak podłączyć włącznik światła z gniazdka, powinniśmy sprawdzić, czy nie znajduje się w nim żadne napięcie. Możemy to sprawdzić próbnikiem napięcia. Musimy pamiętać, że każda instalacja jest inna, a wady, które mogły się w nich pojawić, mogą sprawić, że prąd nie został całkowicie odcięty. Mając pewność, że jesteśmy bezpieczni, możemy przejść do odpowiedzenia na pytanie, jak podłączyć włącznik światła do puszki. Na samym początku, musimy ustalić, który z przewodów w puszcze odpowiada za poszczególne zadania. Zazwyczaj są to trzy przewody różniące się kolorem, niebieski przewód, to przewód neutralny, zielony – ochronny, a przewód o kolorze brązowym lub szarym jest przewodem fazowym.

Podczas gdy mamy już przygotowane przewody, musimy zastanowić się jak podłączyć podwójny włącznik światła, w tym momencie powinniśmy podłączyć przewód fazowy do styku oznaczonego literką L, natomiast przewód neutralny powinien trafić do styku N. W zależności od instalacji przewód odpowiadający za uziemienie możemy zwinąć lub podłączyć go, gdy włącznik światła ma w sobie miejsce, w które go wpinamy. Jeżeli wykonaliśmy wszystkie kroki, możemy umieścić włącznik w puszce, ustawiając go zgodnie z przeznaczeniem. W tym momencie powinniśmy ponownie włączyć obieg prądu i sprawdzić, czy nasza praca zadziałała. Jeżeli tak, wystarczy całkowicie skręcić obudowę włącznika.

Jak podłączyć włącznik światła podwójny?

Podłączenie podwójnego włącznika nie różni się zbytnio od opcji pojedynczej. Oczywiście zauważymy pewne różnice, jednak w głównej mierze proces podłączenia gniazdka jest bardzo podobny. A więc jak podłączyć podwójny włącznik światła do puszki? Ponownie, na samym początku powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo. W tym celu wykręcamy bezpiecznik, a w nowszych instalacjach odłączamy zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe. Po wykonaniu tego zadania powinniśmy sprawdzić, czy w gniazdku nie znajduje się prąd, a następnie w miejscu, w którym zamierzamy podłączyć włącznik światła, znajdują się odpowiednie przewody.

Zazwyczaj są to trzy kable, jeden o kolorze brązowym, który służy jako przewód fazowy, niebieski, czyli przewód neutralny oraz zielony służący za przewód ochronny. W starszych instalacjach może dojść do sytuacji, w której trzeci przewód będzie koloru czarnego, a oznacza to wtedy, że gniazdko nie ma uziemienia, a przewód neutralny odpowiada wtedy za funkcję ochronną. Jak podłączyć włącznik światła 3 kable do gniazdka? Podwójne włączniki światła wymagają od nas większej ilości przewodów, które zgodnie z instrukcjami zawartymi w gniazdku podłączamy do niego. W ten sposób włącznik powinien działać bez zarzutów i pozwalać nam na odseparowanie lamp, ze względu na przycisk, który naciśniemy.

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny, czy jego podłączenie różni się od klasycznego włącznika?

Mogłoby się wydawać, że włączniki schodowe montuje się tak samo, jak inne rodzaje włączników. Sęk w tym, że ich działanie różni się od zwykłych włączników, przez co musimy podłączyć je w inny sposób. Oczywiście wiedza, jak podłączyć włącznik światła podwójny przyda nam się w tym zagadnieniu, jednak łączniki mają za zadanie sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc. 

Na samym początku, powinniśmy się upewnić, że nasza instalacja posiada przewody korespondencyjne znajdujące się pomiędzy dwoma puszkami. Jeżeli tak faktycznie jest, powinniśmy podłączyć przewody do naszych włączników, a następnie włączyć obieg prądu. Jeżeli wszystko wykonaliśmy zgodnie z instrukcją, powinniśmy stworzyć zamknięty obieg, dzięki czemu dwa różne włączniki będą sterowały jedną lampą, a my w ten sposób wiemy, jak podłączyć włącznik schodowy podwójny.

Sprawdź podobne publikacje poradnikowe:

Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły