Jak prawidłowo oświetlić stanowisko pracy?

To tylko kilka kwestii, które należy mieć na uwadze przy projektowaniu oświetlenia na stanowisku pracy.

Oświetlenie stanowiska pracy – ile luksów?

Należy wiedzieć, że rodzaj zastosowanego oświetlenia na stanowisku pracy będzie się różnić od wykonywanych na nim czynności. Wynika to z tego, że niektóre z nich wymagają większego natężenia, np. przy wykonywaniu prac precyzyjnych na produkcji, stole warsztatowych czy przy kontroli jakości. W zależności od charakteru zawodu można wyróżnić następujące wartości natężenia oświetlenia na stanowisku pracy:

  • spawanie i prace montażowe o średniej precyzyjności -300 luksów,
  • praca stała przy monitorze, pisanie ręczne czy dokładne prace montażowe – 500 luksów,
  • czynności wymagające precyzji lub prace kreślarskie – 750 luksów,
  • wybór wzorników i obróbka precyzyjna – 1000 luksów.

Dlatego oświetlenie stanowiska pracy powinno być idealnie dopasowane do charakteru czynności, jakie są na nim wykonywane. Warto wybrać wysokiej jakości oświetlenie LED, które pozwala na uzyskanie odpowiedniego natężenia światła.

Sprawdź podobne publikacje odpowiadające na pytanie: “Jak oświetlić?:

Zapewnienie prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Warto wiedzieć, że rodzaj światła, które pada na miejsce wykonywania obowiązków zawodowych, ma duże znaczenie dla samopoczucia pracownika. Dowiedz się, jak powinno być oświetlone stanowisko pracy w zależności od charakteru wykonywanych czynności.

Oświetlenie stanowiska pracy – o czym należy pamiętać?

Oświetlenie stanowiska pracy w dużej mierze zależy od tego, jakie obowiązki są wykonywane na nim. Inne normy będą dotyczyć pracy biurowej, a inne wykonywania tzw. prac precyzyjnych np. w dziale kontroli jakości. Dobór oświetlenia do miejsca pracy powinien opierać się na luksach, czyli natężeniu światła. To jednostka, która określa, ile lumenów przypada na metr kwadratowy. Warto również pamiętać o kilku źródłach oświetlenia:

  • światło dzienne – okna pozwalają na wpływ optymalnego światła dla fizjologii człowieka, jednak nie zawsze jest to efektywne źródło światła. W zależności od pory dnia i roku nasłonecznienie może nie być wystarczające, aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Nie bez znaczenia jest również fakt harmonogramu zmianowego, gdzie osoby pracujące w godzinach nocnych nie mają możliwości skorzystania z naturalnego światła, Warto również wiedzieć o tym, że niektóre pomieszczenia w zakładach pracy nie mają okien, a także w nich są wykonywane obowiązki służbowe;
  • ogólne – w zależności od powierzchni mogą to być panele LED lub oświetlenie liniowe. To oświetlenie, które nie uwzględnia szczególnych warunków pracy. Powinno mieć moc świetlną na poziomie 300-500 lumenów;
  • miejscowe – w zależności czy jest to oświetlenie stanowiska komputerowego, czy stołu przeznaczonego do wykonywania prac precyzyjnych, powinno mieć odpowiednią moc świetlną.

Te wszystkie czynniki składają się na złożone źródło oświetlenia. Warto wiedzieć, że w przypadku zapewnienia nieodpowiedniej jasności w pomieszczeniu pracownik jest narażony nie tylko na złe samopoczucie, senność czy brak koncentracji. Ten czynnik ma również ogromne znaczenie przy bezpieczeństwie oraz jakości wykonywanych czynności. Dlatego oświetlenie stanowiska pracy, które wymaga dokładności i precyzyjności, powinno mieć moc świetlną od 750 do 1000 lumenów na metr kwadratowy.

Jakie zastosować oświetlenie do stanowiska komputerowego?

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy z monitorem jest determinowane przez kilka czynników. Jednym z nich jest ilość czasu, jakie pracownik przeznacza na wykonywanie obowiązków na danym stanowisku pracy. W przypadku jeśli dana osoba dziennie spędza na pracy z monitorem nie więcej niż 4 godziny, takie stanowisko pracy powinno być oświetlone na poziomie minimum 300 luksów. Natomiast jeśli jest ono stałym miejscem wykonywania obowiązków służbowych, to normy oświetlenia na takim stanowisku pracy wymagają zastosowania źródeł światła, które dostarczają natężenia światła o wartości nie mniejszej niż 500 luksów.

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy – normy

Warto wiedzieć, że odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy jest wyznaczane przez normę oświetlenia PN-EN 124646, która określa prawidłowe natężenie światła w miejscu pracy. Zgodnie z nią należy dopasować oświetlenie w taki sposób, aby:

  • natężenie światła było odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności i zapewniać komfort podczas pracy,
  • nie dochodziło do oślepiania przez jasność światła, czyli tzw. olśnienia. W przypadku zastosowania luminacji o zbyt wysokim natężeniu może dojść do dyskomfortu, pogorszenia samopoczucia pracownika oraz trudności z poprawnym widzeniem. W tym zakresie ważne jest także, aby zjawisko migotania światła było jak najbardziej ograniczone, gdyż może powodować ból głowy czy rozdrażnienie. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są panele świetle LED, które mają odpowiednie właściwości;
  • było ono energooszczędne. Co do zasady, wybór lamp LED do oświetlenia stanowiska pracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. Tradycyjne żarówki zużywają znacznie więcej mocy do emisji światła o danych parametrach. Dlatego zastosowanie lamp LED jest korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób.

Zostań
partnerem B2B

Dołącz do nas

Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.

Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.

Zapraszamy Dystrybutorów

Potrzebujesz nowych możliwości osiągania zysku? Zoptymalizowanej, dopasowanej do potrzeb rynku oferty handlowej?

Porozmawiajmy!

Szczegóły

Zapraszamy Inwestorów

Poszukujesz niezawodnego partnera biznesowego, na którego rekomendacjach i ofercie możesz polegać przy realizacji nawet najbardziej wymagających projektów inwestycyjnych? Potrzebujesz pewności i potwierdzenia optymalnego doboru produktów oświetleniowych i komponentów?

Sprawdź naszą ofertę i nasz zespół ekspertów!

Szczegóły

Zapraszamy Instalatorów

Potrzebujesz partnera, który pomoże w przygotowaniu optymalnego rozwiązania do konkretnej inwestycji, a także w jej szybkiej i skutecznej realizacji? Potrzebujesz bezpośredniego kontaktu, eksperckiego doradztwa, szkoleń?

Skontaktuj się z nami!

Szczegóły