Funkcja STAND BY 20% w oprawach z czujnikiem ruchu

Nowoczesne urządzenia oświetleniowe stosowane w pomieszczeniach gospodarczych, ciągach technologicznych, czy sanitariatach wykorzystują technologie mikrofalowa do włączania lamp w momencie wykrycia ruchu. Jednak samo uruchamianie urządzeń nie jest już wystarczające.

Idąc za potrzeba oszczędzania energii elektrycznej, ale również komfortem użytkowników wprowadzona została nowa lampa LED line®LUNAR MV, która wykorzystując mikrofalowy czujnik ruchu pozwala na precyzyjne ustawienia pracy lampy aby zapewnić komfort użytkowania.

Dzieki funkcji „Stand by20%” zwiększona została funkcjonalność oprawy. Lampa po czasie standardowej pracy na poziomie 100% całkowitego strumienia światła, płynnie przechodzi w stan podtrzymania i gotowości. Stan ten powoduje ściemnienie światła do 20% i dzięki temu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do 20%. Funkcja czuwania „Stand by 20%” pozostaje cały czas aktywna, a światło pozostaje ściemnione do czasu całkowitego wyłączenia lub ponownego rozjaśnienia do 100% mocy w momencie wykrycia ruchu. Czas tego stanu można dowolnie ostawiać w zakresie od 0s do nieskończoności. Dzięki tej funkcji w momencie ponownego powrotu do pomieszczenia nie zostaniemy oślepieni przez nagły błysk światła, ale również wychodząc z pomieszczenia i nie będąc w obszarze działania czujnika ruchu światło nie zgaśnie nam nagle, tylko ściemni się pozostawiając delikatny półmrok i zmniejszając zużycie energii.

Niebywała zaleta tego rozwiązania jest płynna praca lampy. Każda zmiana poziomu intensywności wykonywana jest wolno poprawiając komfort użytkownika. Jest to bardzo przydatna funkcja w toaletach publicznych czy klatkach schodowych – w momencie gdy na chwile przystaniemy w bezruchu, to światło nam nie zgaśnie całkowicie, tylko ściemni się, co pomoże nam dokończyć potrzebne czynności lub swobodnie zaczekać na otwarcie drzwi bez konieczności wymachiwania rekami w kierunku czujnika co często zdarza się przy źle ustawionych lampach. Na podanym przykładzie wyraźnie można zauważyć, ze funkcja „Stand by 20%” jest niezwykle potrzebna.

Poniższy wykres pokazuje różnice w poziomie światła aktywnego w 100% oraz w trybie „ Stand by 20%” i pobieranej mocy oraz płynność przechodzenia światła w poszczególne etapy.

 

Norbert Chrzanowski

Kierownik działu technicznego LEDline®