Użyteczny strumień świetlny
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie rozwój technologiczny odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na produkty oświetleniowe, które nie tylko są energooszczędne, ale także zapewniają wysoką jakość oświetlenia. W odpowiedzi na te potrzeby, Komisja Europejska wprowadziła rozporządzenie UE 2019/2020, które skupia się na istotnym parametrze technicznym dla oświetlenia – Użytecznym Strumieniu Świetlnym, oznaczanym jako Φuse.
Zgodnie z definicją w/w dokumentu użyteczny strumień świetlny Φuse oznacza, część strumienia świetlnego źródła światła uwzględnianą przy obliczeniach jego efektywności energetycznej:
- w przypadku bezkierunkowych źródeł światła stanowi on całkowity strumień świetlny emitowany wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego 4π sr (co odpowiada kuli 360°);
- w przypadku kierunkowych źródeł światła o kącie promieniowania ≥ 90° stanowi on strumień świetlny emitowany
wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego π sr (co odpowiada stożkowi o kącie 120°); - w przypadku kierunkowych źródeł światła o kącie promieniowania < 90° stanowi on strumień świetlny emitowany
wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego 0,586 π sr (co odpowiada stożkowi o kącie 90°);

Na rys.1 zielony obszar przedstawia część strumienia, który jest odjęty od całkowitego strumienia świetlnego w przypadku kierunkowych źródeł światła o kącie promieniowania ≥ 90°, oraz czarny obszar wraz z zielonym jest odjęty od całkowitego strumienia świetlnego w przypadku kierunkowych źródeł światła o kącie promieniowania < 90°.
Jak widać na rys. 1 duża część światła nie jest brana pod uwagę podczas obliczania efektywności energetycznej i jest ściśle związana z kątem rozsyłu światła, im mniejszy kąt tym ilość światła nieużytecznego są mniejsze.
Żeby dokładnie zrozumieć pojęcie użytecznego strumienia świetlnego należy wiedzieć, kiedy mamy do czynienia ze źródłem kierunkowym.

Zgodnie z definicją, Kierunkowe źródło światła oznacza źródło światła, w którym co najmniej 80% całkowitego strumienia świetlnego przypada wewnątrz kąta przestrzennego wynoszącego π sr (co odpowiada stożkowi o kącie 120°).
W praktyce więc należy wyznaczyć czy dane źródło światła jest kierunkowe a później obliczyć użyteczny strumień światła Φuse. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że tego rodzaju obliczenia są możliwe tylko w przypadku posiadania wyników pomiarów krzywych światłości, które są podstawą do obliczenia zarówno kierunkowości światła jak i użytecznego strumienia świetlnego. Centrum Badań i Pomiarów Światła LED line jest wyposażone w sprzęt pomiarowy w którym wykonywane są na bieżąco badania umożliwiające wyznaczanie użytecznego strumienia świetlnego.
Użyteczny Strumień Świetlny to parametr wyznaczający ilość światła emitowanego przez źródło światła, która jest użyteczna dla ludzkiego oka i odpowiada rzeczywistej percepcji jasności. Jest to kluczowy wskaźnik określający skuteczność oświetlenia w warunkach codziennego użytkowania, Φuse koncentruje się na tym, ile światła faktycznie trafia do użytkownika końcowego w celu oświetlenia określonego obszaru.
W tym kontekście, optymalizacja użytecznego strumienia świetlnego przez producentów jest kluczowa. Ważne jest, aby producenci i projektanci oświetlenia zrozumieli i wzięli pod uwagę ten parametr podczas projektowania i produkcji swoich produktów. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał ekologicznego projektowania w sektorze oświetleniowym.
Zostań
partnerem B2B
Dołącz do nas
Jeśli poszukujesz możliwości rozwoju swojego biznesu, mamy dla Ciebie konkretną propozycję: zapraszamy do dołączenia do nas jako partner współpracujący z naszymi sieciami dystrybucji.
Dlaczego LED line?
Ponieważ jesteśmy ambitną, dynamiczną firmą, która zdobywa uznanie zarówno na rynku polskim, jak i na arenie międzynarodowej. Stanowimy zespół ekspertów, którzy tworzą partnerskie, oparte na zaufaniu relacje biznesowe. Działamy w oparciu o zasadę win-win, a nasze podejście oparte na efektywności zapewnia wyższy poziom zysku.