Road luminaire TOLENO 4000K 50W 7500lm IP66 Grey (RAL 9007) PRIME
Product code 220614
-
Energy code
TOLENO LED is an advanced street luminaire featuring a durable housing made of die-cast aluminum powder-coated in gray and a shade made of tempered glass. High-quality components ensure a very high degree of protection IP66 and resistance to mechanical impacts IK09. The two-chamber design ensures the tightness of the optical chamber when opening the electrical equipment chamber for installation or service. Tool-free access to the interior of the luminaire is provided by two independent clips. Standard equipment includes a knife switch that automatically disconnects power to the luminaire components, increasing the safety of installers, and the use of a level and a bracket with +/-15˚ adjustment facilitates and speeds up installation according to project requirements. Components from renowned manufacturers guarantee long-lasting trouble-free operation confirmed by a 7-year warranty and an LED lifespan of over 100,000 hours. The optical system consisting of directional multi-lens matrices with various distributions allows for optimal selection for the designed lighting situation. Additionally, standard equipment includes a Zhaga socket, a filter preventing condensation of water vapor, and an additional 10kV surge protection. Among the available options is power adjustment of the luminaire by 1W, selection of color temperature, versions in Class I or II protection, and a fully programmable DALI driver.
Technical parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Energy efficiency class 2019/2015 | B |
| Warranty | 5/7* |
| Power | 50 W |
| Voltage | 100-277 V AC |
| Correlated colour temperature | 4000 K |
| Colour of the light | White |
| IP protection rating | IP66 |
| Luminous efficacy | 150 |
| Material (housing) | Aluminium |
| Material (cover) | Tempered glass |
Questions about the product
Road luminaire TOLENO 4000K 50W 7500lm IP66 Grey (RAL 9007) PRIME
No answers for this product – be the first to ask.
Become a B2B partner
Join usIf you are looking for opportunities to develop your business, we have a specific proposition for you: we invite you to join us as a partner cooperating with our distribution networks.
Why LED line?
Because we are an ambitious, dynamic company that is gaining recognition both on the Polish market and internationally. We are a team of experts who create partnership-based business relationships based on trust. We operate based on the win-win principle, and our efficiency-based approach ensures a higher level of profit.





