Linear luminaire EXECULINE 4000K 30W 3750lm 96° IP20 120cm black PRIME
Product code 207813
-
Energy code
EXECULINE is a modern lighting fixture for indoor applications, ideal for offices and commercial spaces. It offers a power of 30W, a luminous flux of 3750 lm, and a white light color (4000K). Made of durable aluminum and light-diffusing material, it provides even lighting at an angle of 96°. The 100 cm long power cord and a set of adjustable suspensions with a length of 100 cm allow for customization of the hanging installation.
It features a lifespan of up to 50,000 hours and a color rendering index of Ra80.
Technical parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Energy efficiency class 2019/2015 | D |
| Warranty | 5 |
| Power | 30 W |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Correlated colour temperature | 4000 K |
| Colour of the light | White |
| IP protection rating | IP20 |
| Luminous efficacy | 125 |
| Material (housing) | Aluminium |
| Material (cover) | Polycarbonate |
Questions about the product
Linear luminaire EXECULINE 4000K 30W 3750lm 96° IP20 120cm black PRIME
No answers for this product – be the first to ask.
Become a B2B partner
Join usIf you are looking for opportunities to develop your business, we have a specific proposition for you: we invite you to join us as a partner cooperating with our distribution networks.
Why LED line?
Because we are an ambitious, dynamic company that is gaining recognition both on the Polish market and internationally. We are a team of experts who create partnership-based business relationships based on trust. We operate based on the win-win principle, and our efficiency-based approach ensures a higher level of profit.





