Backlit Panel 4000K 34W 4760lm 62x62cm white UGR<19 PRIME 0-10V
Product code 204522-010V
-
Energy code
LED line PRIME Panel Backlit with a power of 34W provides optimal lighting at a color temperature of 4000K. The panel generates an impressive light output of 4760 lumens, making it perfect for various applications.
An extremely important aspect of this panel is the low UGR<19 rating. This means it is a product with limited glare, which affects work comfort and the overall quality of lighting in a given room. Designed in dimensions specifically for the German market - 62x62cm, the panel is easy to install and fits perfectly in most office, retail, or commercial spaces.
Another advantage of the fixtures is their good technical parameters. The panel is made of high-quality materials, and the LED diodes and power supply are from the renowned brand Lifud with 0-10V control.
Technical parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Energy efficiency class 2019/2015 | C |
| Warranty | 5 |
| Power | 34 W |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Correlated colour temperature | 4000 K |
| Colour of the light | White |
| IP protection rating | IP20 |
| Luminous efficacy | 140 |
| Colour | White |
| Material (housing) | Aluminium |
| Material (cover) | Polystyrene |
Questions about the product
Backlit Panel 4000K 34W 4760lm 62x62cm white UGR<19 PRIME 0-10V
No answers for this product – be the first to ask.
Become a B2B partner
Join usIf you are looking for opportunities to develop your business, we have a specific proposition for you: we invite you to join us as a partner cooperating with our distribution networks.
Why LED line?
Because we are an ambitious, dynamic company that is gaining recognition both on the Polish market and internationally. We are a team of experts who create partnership-based business relationships based on trust. We operate based on the win-win principle, and our efficiency-based approach ensures a higher level of profit.





