Frame panel 4000K 40W 3200lm IP20 60x60cm square PRIME emergency module LAW 3h AT
Product code 249181-LAW3HAT
-
Energy code
The LED line PRIME LAW3HAT panel with a power of 40W and a light color of 4000K emits a luminous flux of 3200 lm, ensuring a lighting efficiency of 80 lm/W. Additionally equipped with an emergency module with Auto Test function and a battery providing 3 hours of emergency operation. The product is made of aluminum and polycarbonate, characterized by insulation class II and protection degree IP20. Its installation is recessed, and the dimensions are 591x591x12 mm.
Technical parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Energy efficiency class 2019/2015 | F |
| Warranty | 5 |
| Power | 40 W |
| Voltage | 175-250 V AC |
| Correlated colour temperature | 4000 K |
| Colour of the light | White |
| IP protection rating | IP20 |
| Luminous efficacy | 80 |
| Colour | white |
| Material (housing) | Aluminium |
| Material (cover) | Polycarbonate |
| Emergency module | YES |
Questions about the product
Frame panel 4000K 40W 3200lm IP20 60x60cm square PRIME emergency module LAW 3h AT
No answers for this product – be the first to ask.
Become a B2B partner
Join usIf you are looking for opportunities to develop your business, we have a specific proposition for you: we invite you to join us as a partner cooperating with our distribution networks.
Why LED line?
Because we are an ambitious, dynamic company that is gaining recognition both on the Polish market and internationally. We are a team of experts who create partnership-based business relationships based on trust. We operate based on the win-win principle, and our efficiency-based approach ensures a higher level of profit.





