Backlit panel 4000K 40W 4800lm IP20 30x120cm white PRIME emergency module CAW 3h AT CNBOP
Product code 201330-CAW3HAT
-
Energy code
Backlit Panel 40W is an advanced lighting solution with a power of 40W, emitting white light with a temperature of 4000K and a luminous flux of 4800 lm. It has a beam angle of 120°, which ensures optimal light distribution. Made of aluminum and polystyrene, it features high-quality workmanship and a durability of up to 75,000 hours of operation. It offers a color rendering index Ra of 80 and an energy efficiency class D.
Version with emergency module 3H + AT and CNBOP certification.
Technical parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Energy efficiency class 2019/2015 | D |
| Warranty | 5 |
| Power | 40 W |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Correlated colour temperature | 4000 K |
| Colour of the light | White |
| IP protection rating | IP20 |
| Luminous efficacy | 120 |
| Colour | white |
| Material (housing) | Aluminium |
| Material (cover) | Polystyrene |
| Emergency module | YES |
Questions about the product
Backlit panel 4000K 40W 4800lm IP20 30x120cm white PRIME emergency module CAW 3h AT CNBOP
No answers for this product – be the first to ask.
Become a B2B partner
Join usIf you are looking for opportunities to develop your business, we have a specific proposition for you: we invite you to join us as a partner cooperating with our distribution networks.
Why LED line?
Because we are an ambitious, dynamic company that is gaining recognition both on the Polish market and internationally. We are a team of experts who create partnership-based business relationships based on trust. We operate based on the win-win principle, and our efficiency-based approach ensures a higher level of profit.





