DOWNLIGHT EASY FLEX 3CCT(3K/4K/5K) 45W 4050lm round IP20 White LITE
Product code 210028
-
Energy code
EASY FLEX is a modern LED fixture that combines innovative design, functionality, and installation flexibility in one compact form. Available variants ranging from 6 to 70 W guarantee complete flexibility – an ideal solution for any modernization, regardless of scale and requirements! The EASY FLEX family offers a luminous flux of up to 6300 lm and adjustable color temperature in three variants: 3000K, 4000K, and 5000K, allowing for perfect light adaptation to the character of the space.
Technical parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Energy efficiency class 2019/2015 | D |
| Warranty | 3 |
| Power | 45 W |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Correlated colour temperature | 3000 K, 4000 K, 5000 K |
| Colour of the light | CCT |
| IP protection rating | IP20 |
| Luminous efficacy | 90 |
| Colour | White |
Questions about the product
DOWNLIGHT EASY FLEX 3CCT(3K/4K/5K) 45W 4050lm round IP20 White LITE
No answers for this product – be the first to ask.
Become a B2B partner
Join usIf you are looking for opportunities to develop your business, we have a specific proposition for you: we invite you to join us as a partner cooperating with our distribution networks.
Why LED line?
Because we are an ambitious, dynamic company that is gaining recognition both on the Polish market and internationally. We are a team of experts who create partnership-based business relationships based on trust. We operate based on the win-win principle, and our efficiency-based approach ensures a higher level of profit.





